Ubezpieczenie od nieprzyjemnych następstw nieszczęśliwych przypadków w pracy

Wiele osób ubezpiecza się od następstw nieszczęśliwych wypadków, wykupując tak zwaną polisę NNW. Kiedy taki wypadek ma trwałe następstwa, wystarczy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela i uzyskać odszkodowanie. A co, jeśli taki wypadek zdarzy się w pracy? Co, jeśli przypadkiem się potkniemy, co spowoduje złe samopoczucie i w jego następstwie popełnimy nieumyślnie katastrofalny w skutkach błąd w dokumentacji budynku klienta? Czy takie sytuacje obejmuje ubezpieczenie NNW? Niestety nie, ale za to już obowiązkowe ubezpieczenie zawodowe, które jakiś czas temu zostało usankcjonowane przez polskie prawo, tak! Pewne grupy zawodowe zostały zobowiązane z mocy ustawy do podpisania umowy ubezpieczeniowej. Ma ona na celu ochronę interesów zarówno samego ubezpieczonego, jak i – a może przede wszystkim – jego klientów. Ten obowiązek dotyczy wielu zawodów – w grę wchodzą profesje takie jak adwokat, radca prawny, architekt, doradca podatkowy, księgowy, ale na przykład zawodowe ubezpieczenie OC muszą również podpisywać organizatorzy masowych imprez, którzy pobierają opłaty za wstęp.

W pracy też się trzeba ubezpieczaćTrzeba przyznać, że wprowadzenie obowiązku ubezpieczania się przez przedstawicieli niektórych zawodów to bardzo mądre posunięcie rządu. Zawody objęte obowiązkowym ubezpieczeniem kojarzą się – a przynajmniej powinny się kojarzyć – z pewnym rodzajem publicznego zaufania. Do przedstawicieli tych zawodów zwracamy się, gdy sami nie mamy odpowiednich umiejętności, kwalifikacji czy uprawnień, aby zająć się naszymi sprawami (na przykład, gdy potrzebujemy projektu domu, idziemy z taką sprawą do architekta) lub gdy mamy konkretne kłopoty (na przykład, gdy są problemy z uzyskaniem zapłaty za pracę lub – w sytuacji prowadzenia własnej firmy – należności za sprzedane towary czy usługi).

Przekraczając próg kancelarii prawniczej lub gabinetu księgowego od razu czujemy się pewniej, mamy świadomość, że ktoś przejmie za nas nasze sprawy. Ale życie nie jest takie proste. Trzeba bowiem pamiętać, że taki doradca podatkowy to też po prostu człowiek, oczywiście wykształcony, ale tak samo podatny na stres i zmęczenie, których w jego pracy nie brakuje. Te czynniki, jak powszechnie wiadomo, wpływają znacząco na jakość pracy i mogą doprowadzić do nieodpowiednich posunięć. Może się też zdarzyć, że z kancelarii adwokata czy biura architekta zostaną skradzione ważne dokumenty. Właśnie na takie okazje wymyślono ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. W sytuacji, gdy osoba ubezpieczona narazi nieumyślnie – o tym trzeba pamiętać podpisując umowę – swojego klienta na szkodę (finansową bądź inną) lub gdy sama poniesie stratę (na przykład w następstwie włamania lub pogorszenia się stanu zdrowia), można liczyć na wypłatę odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli kwota wynikająca z obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wydaje się zbyt niska, ubezpieczyciele oferują także dodatkowe, już dobrowolne, polisy ubezpieczeniowe, które z pewnością przyczynią się do poprawy samopoczucia ubezpieczonego i pozwolą mu spać spokojniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *